13.02
2018

No pirmsākumiem līdz mūsdienām. Kas redzams ugunsdzēsības muzejā?

Svētdien, 11. februārī, visā Eiropas Savienībā tika atzīmēta vienotā ārkārtas palīdzības izsaukumu numura 112 dienu, kuras ietvaros norisinājās vairākas aktivitātes, lai veicinātu sabiedrības informētību par 112 numuru, uz kuru zvanot iespējams saņemt operatīvo dienestu palīdzību. Viena no vietām, kur var uzzināt par ugunsdzēsēju un glābēju darbu ir Latvijas ugunsdzēsības muzejs.

Latvijas Ugunsdzēsības muzejs atrodas, Rīgā, Hanzas ielā 5, 1910.gadā pēc arhitekta Reinholda Georga Šmēlinga projekta būvētajā jūgendstila ēkā.

Muzeja ekspozīcija iepazīstina ar Latvijas ugunsdzēsības vēsturi no 19.gadsimta vidus līdz mūsdienām.

Pirmā stāva vēstures zālēs eksponēti 19.gadsimta beigu un 20.gadsimta sākuma ugunsdzēsēju formas tērpi, ķiveres, darbarīki, apbalvojumi, rokas un mehāniskie sūkņi, kā arī ugunsdzēsēju automobilis «Chevrolet Six».

Otrā stāva ekspozīcija ļauj izsekot ugunsdzēsības attīstībai no 20.gadsimta 40.tajiem gadiem līdz mūsdienām, iepazīties ar signalizācijas un ugunsdzēsības ierīcēm ugunsdzēsēju glābēju darba tērpiem un ekipējumu, informāciju par pēdējo gadu lielākajiem ugunsgrēkiem un citām katastrofām.

Slavas zāle glabā dienesta pienākumus pildot bojā gājušo ugunsdzēsēju vārdus, apbalvoto ugunsdzēsēju sarakstus, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta un Latvijas Ugunsdzēsības muzeja karogus.

Muzeja apmeklētāji var apgūt:

  • praktiskas iemaņas dzēšanā;
  • piedalīties viktorīnās;
  • un noskatīties dokumentālus videomateriālus.Muzeja ekspozīciju papildina izstādes.
  • Muzeja krājums interesentiem pieejams arī pirmdienās no 08.30 līdz 17.00, apmeklējumu iepriekš saskaņojot.

Muzeja krājumā ir 31 780 priekšmeti.

Lai palielinātu ceļotāju drošību un nepieciešamības gadījumā cilvēkiem būtu vienkāršāk izsaukt vajadzīgo dienestu, 1991.gadā tika izveidots Eiropas vienotais ārkārtas palīdzības izsaukumu numurs 112. Latvijā vienotais ārkārtas palīdzības izsaukumu numurs 112 darbojas jau 21 gadu (kopš 1997.gada). Tālruņa numurs 112 darbojas 24/7 un zvans uz to ir bez maksas.

Piezvanot uz 112, ikviens var sazināties ar četriem glābšanas dienestiem:

  • VUGD;
  • Valsts policija;
  • Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests;
  • Gāzes dienests.

Šobrīd ik dienu VUGD Zvanu centros strādā 20 dispečeri, kuri vidēji diennaktī saņem 3300 zvanus ar dažādiem lūgumiem palīdzēt.

2017.gadā kopā apstrādāti vairāk kā 1,2 miljoni ienākošie 112 zvani.

Avots:TVNET

Komentēt

Please enter your name.
Please enter your email address.
Please enter a valid email address.
Lūdzu, ievadiet savu komentāru.